Pręty ciągnione

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Pręty ciągnione

Pręty ciągnione posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Jest to element konstrukcyjny, którego nie może zabraknąć na żadnej budowie, wykorzystuje się je do zbrojenia betonu, a także do budowy systemów ogrodzeniowych, a nawet w przypadku budowy maszyn przemysłowych.

W sklepie dostępne są nie tylko pręty ciągnione okrągłe, ale i również kwadratowe, sześciokątne, a także pręty wykonywane za pomocą metody walcowania, odlewania ciągłego, kucia itp. Dodatkowo pręty walcowane po usunięciu zgorzeliny można poddać procesowi ciągnienia, w wyniku czego powstają pręty ciągnione.  

Pręty ciągnione okrągłe

Pręty są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Właśnie z tego powodu muszą być bardzo wytrzymałe, odporne na korozję, a przede wszystkim trwałe. Przed zakupem, warto zasięgnąć kilku informacji i dowiedzieć się, czym charakteryzuje się drut ciągniony.  Dopiero na tej podstawie wybrać odpowiednie dla siebie produkty. Ogromny wybór prętów ciągnionych znaleźć można na stronie https://www.dumat.pl/drut-ciagniony-okragly.

Ciągnienie jest stosunkowo skomplikowanym procesem, wykorzystywanym głównie w metalurgii. Dzięki ciągnieniu materiał może zwiększać swoją długość, kosztem średnicy. Ponadto ciągnienie nie powoduje zmian strukturalnych materiału, a także umożliwia w dość szybki i sprawny oraz ekonomiczny sposób, uzyskać pożądany efekt i kształt obrabianego materiału.

Przez ciągnienie obrabiany materiał może znacznie zwiększyć swoją wytrzymałość, zmniejszona zostaje natomiast jego elastyczność. Jest to jedna z najbardziej precyzyjnych metod, która wykorzystywana jest zwłaszcza w przypadku, gdy metoda walcowanie nie przynosi oczekiwanego efektu.  

Drut ciągniony – jak przebiega proces ciągnienia?

Proces ciągnienia jest pewnego rodzaju obróbką, która ma za zadanie przeciągnięcie obrabianego materiału przez otwór ciągadła. Ponadto warto wspomnieć, że otwór ma nieco mniejszą średnicę, od średnicy materiału, który się przez niego przeciąga. Umożliwia to wydłużenie materiału i przede wszystkim zmniejszenie jego średnicy. Cały proces daje możliwość uzyskania prostych prętów posiadających dowolną średnicę. Pręty, które wykonane są metodą ciągnienia, posiadają gładką i niezwykle często błyszczącą powierzchnię. 

Różne przekroje drutów ciągnionych

Pręty ciągnione, zakupić można w różnych rozmiarach. Wybierać można pomiędzy takimi, które wykonane są z różnego rodzaju stali, posiadających przekrój okrągły lub kwadratowy, albo takie o przekroju sześciokątnym.

Pręty ciągnione – oferta

Firmy oferują w dużym zakresie pod względem różnorodności gatunków i wymiarów pręty ciągnione w tolerancji H9, a także pręty kwadratowe, płaskie, sześciokątne w tolerancji H11. W całym asortymencie znajdą się materiały ciągnione o długościach handlowych L- 3 m bieżących, a także L-6 m bieżących.

Pręty ciągnione produkowane są w wyniku obróbki plastycznej na zimno, w technologicznym procesie, nazywanym ciągnieniem. Polega on na przeciąganiu materiału wyjściowego, poprzez otwór ciągadła o mniejszej średnicy, niż średnica materiału, który jest przeciągany.