Dom szkieletowy – cena, zalety, opinie

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Dom szkieletowy – cena, zalety, opinie

W Polsce istnieje powszechne przekonanie do budowy domów w stylu murowanym, ale w czasie kilku ostatnich lat, stosunkowo wyraźny wzrost zainteresowania, można zaobserwować, jeśli chodzi o domy stworzone na podstawie konstrukcji szkieletowych i drewna. Styl ten staje się coraz bardziej powszechny jeśli chodzi o zabudowę jednorodzinną. Nadal domy drewniane, mylnie kojarzone są przez znaczną część populacji z domkami letniskowymi. Najwyższy czas, aby zmienić zdanie na ten temat i porzucić to stereotypowe myślenie.

Rozwój technologii w sektorze budownictwa daje możliwość wyboru, optymalnych metod budowania domu, zarówno jeśli chodzi o względy ekonomiczne, ale i również estetyczne.

Niezwykle istotne znaczenie może mieć w tym przypadku również szybkość wznoszenia budynku. Zdarza się, że niektórym inwestorom szczególnie zależy na tym aspekcie. Dom szkieletowy drewniany można wznieść w kilka miesięcy, w czasie gdy budowa domu murowanego może trwać nawet przez wiele lat.

Dom z drewna, to rodzaj konstrukcji, która najczęściej stawiana jest w systemie skandynawskim, kanadyjskim lub niemieckim. Dom w technologii szkieletowej cieszy się bardzo dużą popularnością na terenach, które charakteryzują się dużo bardzie srogimi zimami niż te, które możemy zaobserwować w Polsce.

Wszystkie wymienione wyżej systemy opierają się na szkieletowej konstrukcji drewnianej, jednak szczegóły tkwią w wykonaniu całego szkieletu, w tym, jaki układ warstwowy ścian występuje, a także odmiennych parametrach użytkowych.

Ponadto, znaczna część osób twierdzi, że dom szkieletowy, wiąże się jedynie z typem budynków kanadyjskich, ponieważ to one, jako pierwsze zadomowiły się w naszym kraju, dlatego warto uświadamiać sobie, jakie projekty domów mamy jeszcze do wyboru w tym zakresie.

Dom szkieletowy – system kanadyjski

W systemie szkieletowym elementy o grubości ok.40 mm wykorzystywane są do tworzenia konstrukcji stropu, ścian oraz dachu.

Jeśli jednak chodzi o ściany zewnętrze, to są one budowane z litego drewna, które ma ok. 150 mm szerokości i jest wypełnione dodatkowym ociepleniem, najczęściej w tym celu używa się wełny mineralnej lub szklanej.

Jedną z najczęściej wymienianych cech charakterystycznych domów szkieletowych kanadyjskich jest pojawienie się nadproży nad otworami okiennymi i drzwiowymi.

Najpopularniejszą elewacją domów szkieletowych kanadyjskich jest:

–  okładzina ceglana,

– okładzina drewniana

– siding winylowy

– tynk elewacyjny na podkładzie styropianowym

Z kolei dach pokrywa się najczęściej bitumiczną dachówką, czasami stosuje się również ceramiczną dachówkę.

Jednym  z najbardziej podstawowych rozwiązań jeśli chodzi o układ warstw ściany zewnętrznej jest:

– folia paroizolacyjna

– folia wiatroizolacyjna

– konstrukcja ściany, która wypełniana jest najczęściej wełną mineralną,

– płyta kartonowo-gipsowa

– płyta poszycia, wykonana z płyty wiórowe lub sklejki, która ma zwiększoną odporność na działanie wilgoci

– okładzina elewacyjna

Do budowy tego typu domów szkieletowych, najczęściej wykorzystuje się prefabrykaty.

Więcej o domach szkieletowych przeczytasz na

https://drewdom.com/