Czym w praktyce jest fotowoltaika?

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Czym w praktyce jest fotowoltaika?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest z jednej strony podyktowane troską o planetę, a z drugiej chęcią bycia samowystarczalnym, a co za tym idzie- uzyskaniem możliwości zmniejszenia opłat za pobieraną energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna- pomimo że może stanowić spory wydatek- jest inwestycją, która ma szansę się zwrócić w pewnym konkretnym dystansie czasowym.  Fotowoltaika w praktyce zazwyczaj oznacza instalację specjalnych paneli słonecznych, które mają magazynować energię płynącą ze słońca. Jest to odnawialne źródło energii, z którego można korzystać w naszym kraju ze względu na poziom promieniowania słonecznego, jakie notuje się w ciągu roku.

 

Inwestorzy, którzy chcieliby rozpocząć taką inwestycję najczęściej zastanawiają się, jak wiele takich paneli będą musieli zakupić, aby pozyskana część energii słonecznej była zadowalająca w stosunku do ich potrzeb. Trzeba jednak wziąć tutaj pod uwagę przynajmniej kilka podstawowych zmiennych, a pierwszą i najbardziej podstawową jest to, jaką ilością miejsca się dysponuje. Najlepiej nie instalować paneli w miejscach zacienionych, gdzie słońce operuje jedynie w niewielkim stopniu. Spore znaczenie ma też kształt dachu, jego kąt nachylenia oraz to, na jakiej części dachu panele zostaną ułożone. W końcu, należy oszacować całkowitą moc instalacji, na jaką będziemy chcieli się zdecydować. Po jakim czasie można się w ogóle spodziewać zwrotu inwestycji w panele? W zależności od kształtu instalacji szacuje się, że zazwyczaj od 7 do 10 lat.

 

Jak wygląda budowa instalacji i gdzie zaopatrywać się w potrzebne elementy?

 

Same panele składają się z modułów, co można tak naprawdę zauważyć gołym okiem. Te z kolei posiadają wiele połączonych ze sobą fotoogniw, które z wykorzystaniem promieniowania słonecznego wytwarzają określone napięcie elektryczne. Promienie są absorbowane przez półprzewodnik, a do najpopularniejszych półprzewodników można zaliczyć krzem, german oraz selen. Obecnie wyróżnia się trzy generacje ogniw fotowoltaicznych. W panelach charakter wytwarzanego prądu jest stały- trzeba wobec tego zaopatrzyć się w specjalny falownik, którego zadaniem będzie przekształcenie prądu stałego na zmienny- taki, który będzie odpowiedni do stosowania w większości urządzeń elektrycznych. Napięcie prądu jest więc dostosowywane przez falownik do standardowej wielkości 230V. Konieczny jest oczywiście także system okablowania, aparatura zabezpieczająca, elementy podłączeniowe oraz konstrukcje montażowe, rozdzielnice i obudowy. Możliwa jest też instalacja pewnej automatyki w ramach tego systemu.

 

Do czego może się przydać energia płynąca z paneli?

 

Najczęściej spotykanym rodzajem instalacji jest tak,a która jest w pełni samodzielna i przyłączana tylko i wyłącznie do danego gospodarstwa, bez żadnej umowy ze standardowym dostawcą energii elektrycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu dane gospodarstwo może mieć za darmo ciepłą wodę, gdyż zgromadzona energia słoneczna wystarczy do podgrzewania wody bojlerem. Już samo to jest bardzo ważnym wsparciem dla gospodarstw.