Jak wybrać odpowiednie kable telekomunikacyjne?

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Jak wybrać odpowiednie kable telekomunikacyjne?

Obecnie trudno już sobie wyobrazić codzienne życie i wykonywanie różnych czynności bez internetu oraz mediów cyfrowych. Służą one przede wszystkim rozrywce, ale ułatwiają także prowadzenie gospodarstwa domowe, utrzymywanie kontaktów z najbliższymi czy zdalne wykonywanie swoich służbowych obowiązków. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że do ich funkcjonowania niezbędne są kable telekomunikacyjne, których zadaniem jest budowa telekomunikacyjnych sieci miejscowych. Mogą one obejmować jedną lub nawet kilka sąsiadujących ze sobą miejscowości. W domowych warunkach służą jednak między innymi podłączaniu telefonów stacjonarnych czy domofonów. Jakie są rodzaje kabli telekomunikacyjnych? Jak wybrać odpowiednie dla siebie?

Kable telekomunikacyjne – różne rodzaje

W hurtowniach, sklepach ora marketach, które oferują artykuły elektroniczne, można znaleźć różne rodzaje kabli telekomunikacyjnych. Do najczęściej spotykanych i wykorzystywanych należą kable telekomunikacyjne wewnętrzne. Stosuje się je w środku nieruchomości, gdzie może być zainstalowany bez obawy o ich prawidłowe działanie. Umożliwiają one podłączenie wszystkich urządzeń, które są odpowiedzialne za transmisję danych – czyli telefonu stacjonarnego, domofonu i videodomofonu oraz alarmu. Co ważne, przeważnie posiadają mniejszą średnicę i minimalne promienie gięcia niż kable zewnętrzne, przez co są nieco tańsze.

Natomiast kable telekomunikacyjne zewnętrzne instalowane są wokół nieruchomości. Służą do przekazywania sygnałów analogowych i cyfrowych, co ważne we wszystkich systemach transmisji zarówno obrazu, jak i głosu. Sygnał przesyłany jest przez sieci lokalne, rozległe i dalekosiężne, w całym paśmie optycznym oraz różnych konfiguracjach przestrzennych. Zanim zdecydujemy się na dany model, warto najpierw sprawdzić, czy jest on odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg, wilgoć czy wiatr), promieniowania ultrafioletowego oraz korozji. Dodatkowo, jeśli wybierzemy kable zewnętrzne w pełni dielektryczne, będziemy mogli spokojnie ułożyć je blisko linii energetycznych wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia.

Kable telekomunikacyjne – pozostałe rodzaje

Na rynku można również znaleźć kable uniwersalne, czyli do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dostępne są także kable telekomunikacyjne napowietrzne, które są instalowane w napowietrznych liniach telekomunikacyjnych oraz słupach trakcji kolejowej. Dodatkowo możemy znaleźć kable ziemne, czyli układane bezpośrednio w ziemi w kanalizacji ściekowej, na dnie zbiorników wodnych oraz w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych.