Nowoczesne karnisze – wybieramy długość i średnicę

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Nowoczesne karnisze – wybieramy długość i średnicę

Przy nowoczesnych wystrojach zaczynamy przykładać coraz to większą wagę do szczegółów. W końcu przy minimalistycznej aranżacji wnętrza nawet najmniejszy detal może znacząco wpłynąć na panującą w pomieszczeniu harmonię. Dlatego tak ważne są z pozoru nieistotne detale, jak na przykład średnica nowoczesnego karnisza lub jego długość. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu sprawimy, że karnisz idealnie zamknie kompozycję naszego wnętrza. 

Jak dobrać długość nowoczesnych karniszy?

Przy wyborze długości nowoczesnego karnisza, warto trzymać się kilku wytycznych. Jeżeli na naszym karniszu będzie powieszona tylko firanka, to karnisz powinien być dłuższy o około 40 cm od szerokości okien, a tym samym wnęki okiennej. 20 cm z każdej strony pozwoli na całkowite rozsunięcie firan, dzięki czemu będziemy mogli w pełni otworzyć okna. Sytuacja zmienia się, gdy planujemy na karniszu zawiesić dodatkowo zasłony. Te najgrubsze mogą potrzebować kolejnych 20 cm na zwinięcie się z każdej strony. Oznacza to tyle, że taki nowoczesny karnisz powinien być o około 80 cm dłuższy od szerokości okien. Do tego pamiętajmy, że rozmiar karnisza jest określaną długością samego profilu. Do tego przyjdzie nam zamocować ozdobną końcówkę, która również dodaje po około 5 cm z obu stron. W przypadku okien szerokich na całą ścianę polecamy użycie wsporników bocznych, dzięki którym możliwe będzie powieszenie małej ozdobnej firanki nawet bezpośrednio we wnęce okiennej. 

Nowoczesne karnisze na wymiar

Jeżeli w ofercie nie ma produktu w odpowiednim dla nas rozmiarze, to większość sklepów bez problemu przygotuje dla nas przycięty profil nowoczesnego karnisza. Dzięki temu wysrój okien możemy zaplanować co do jednego centymetra. 

Nawet jeżeli producent nie oferuje takiej usługi, to bez problemu sami możemy temu zaradzić. Wystarczy trochę dłuższy karnisz, mała piła do metalu lub drewna i tyle – sami możemy dopasować długość zakupionego karnisza nowoczesnego

Jaka średnica karnisza metalowego będzie odpowiednia?

W przypadku karniszy drewnianych większość średnic jest do siebie zbliżona. Jednakże wytrzymałość karniszy metalowych pozwoliła producentom na stworzenie o wiele cieńszych profili. Dzięki temu bez problemu znajdziemy produkty o grubości niespełna 16 mm! Z tego też powodu średnic karniszy metalowych jest po prostu o wiele więcej. Jak w takim razie wybrać odpowiednią grubość? 

  • Karnisze metalowe 16 mm – te cienkie karnisze to świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń z pojedynczymi oknami. Sprawdzą się w sypialniach lub kuchniach, gdzie cienka ozdobna firanka to wszystko, co chcielibyśmy powiesić. Pamiętajmy, że mała średnica to także niska wytrzymałość, a więc nie wieszajmy na takim karniszu metalowym ciężkich materiałów. 
  • Karnisze metalowe 19 mm – najbardziej uniwersalne spośród metalowych karniszy. Widocznie cieńsze od drewnianych a wciąż wytrzymałe na tyle, by powiesić na nich zarówno firany, jak i zasłony. 
  • Karnisze metalowe 25 mm – grubością zbliżone do drewnianych stanowią rozwiązanie do szczególnie dużych i przestronnych salonów, gdzie potrzebny będzie długi, kilkumetrowy karnisz. Z pomocą środkowego wspornika możemy na nim powiesić nawet grube tkaniny bez obawy o uginanie się profilu.