Jakie wybrać najlepsze dębowe łóżko do sypialni?

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Jakie wybrać najlepsze dębowe łóżko do sypialni?

Łóżka wykonane są z twardego drewna pochodzącego z całej Europy i zza oceanu. Każdy gatunek posiada swój własny zestaw cech, m.in. twardość, sprężystość, wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Różnią się także kolorem i rozproszeniem słojów, które mają znaczący wpływ na estetykę mebla. Do najpopularniejszych obecnie gatunków drewna należą dąb, buk, olcha i orzech, ale także sosna (zarówno krajowa, jak i importowana), modrzew, brzoza (zarówno krajowa, jak i importowana), mahoń (zarówno krajowy, jak i importowany), heban (zarówno krajowy, jak i zagraniczny),

 

Znaczenie wyboru drewna

Wybór odpowiedniego drewna do łóżka drewnianego jest tak samo istotny jak wybór tkaniny do łóżka tapicerowanego. Jego wygląd i długowieczność są określone przez jego rodzaj. Jeśli chcesz mieć solidne i atrakcyjne łóżko, wybierz dąb, buk, orzech lub olchę.

  • Drewno dębowe – ciężkie i twarde

Drewno dębowe od wieków wykorzystywane jest do budowy mebli. Jest to mocne i twarde drewno, ale również pracochłonne w obróbce. Łóżka dębowe są trwałe i stabilne. Idealne dla osób poszukujących mebli, które będą służyły przez długi czas – dąb jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i z czasem zachowuje swój kształt.

Dębowe drewno przebarwia się brązowozielony lub brązowawy. Łóżko takie jak to wyglądałoby świetnie w sypialni w stylu vintage lub rustykalnym.

  • Drewno bukowe – trwałe i różnorodne

Meble bukowe są mniej ciężkie i twarde niż meble dębowe, ale nadal są dość wytrzymałe. Drewno bukowe jest łatwe w obróbce, dlatego też łóżka wykonane z tego materiału mają często bardziej nowoczesny wygląd niż te wykonane z dębu. Buk ma sprężystość, która czyni go idealnym do nowoczesnych łóżek. Można go zabarwić na jasny beż lub lekko różowy kolor, zachowując przy tym naturalny wygląd. Łóżka z drewna bukowego są doskonałym wyborem do sypialni dziecięcych i młodzieżowych.

  • Drewno olchowe – lekkie i plastyczne

Drewno olchowe jest lekkie, elastyczne i łatwe w obróbce. Łóżka te są mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne niż dąb i buk, ale pięknie wyglądają w przytulnej sypialni w nowoczesnym stylu. Duże łóżko wykonane z drewna dębowego byłoby zbyt hałaśliwe do takiego pomieszczenia.

  • Drewno orzechowe – plastyczne i podatne na obróbkę

Drewno orzecha włoskiego jest wspaniałym materiałem do pracy, dlatego łóżka z orzecha włoskiego mogą zawierać piękne wezgłowia w eleganckich formach. Łóżko z orzecha włoskiego dzięki brązowej barwie i unikalnemu usłojeniu fantastycznie wygląda w pastelowej lub jasnej sypialni

  • Drewno sosnowe – funkcjonalne i ekonomiczne

Sosnowe drewno jest lekkie, proste w obróbce i przyjazne dla alergików. Ponieważ sosna nie zatrzymuje kurzu, tworzy dobry mikroklimat w sypialni, gdy jest używana jako łóżko. Wiele osób wybiera meble sosnowe, ponieważ są one uniwersalne (sosna ma piękny, jasny odcień, który sprawdza się w większości sytuacji) i tanie. Niestety, nikt nie wie, że to drewno jest miękkie, więc nie jest zbyt wytrzymałe.

  • Drewno modrzewiowe – elastyczne i solidne

Drewno modrzewiowe jest zarówno wytrzymałe, jak i trwałe, co czyni je idealnym materiałem do tworzenia szerokiej gamy przedmiotów w każdym stylu. Drewno modrzewiowe ma głęboki odcień, który różni się w zależności od jakości drzewa: naturalne drewno jest jasnożółte, ale z czasem ciemnieje do czerwonego, a następnie czarnego.

  • Drewno brzozowe – dekoracyjne i przytulne

Kolor drewna brzozowego jest złoty, a bejcowanie nadaje mu cętkowany wygląd. W pokoju w stylu art deco, łóżko brzozowe będzie wyglądać świetnie.

  • Drewno egzotyczne – eleganckie i luksusowe

Łóżka budowane są również z egzotycznych gatunków drewna, a najczęściej z mahoniu i hebanu. Mahoń ma karmazynowy odcień i jest często wykorzystywany w tworzeniu luksusowych łóżek kontynentalnych. Heban jest niezwykle twardy i występuje w odcieniach od zielonego do czarnego. Mahoniowa i hebanowa pościel idzie dobrze w nowoczesnej lub minimalistycznej sypialni.