Pręty stalowe – niezastąpione elementy każdej budowy i nie tylko!

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Pręty stalowe – niezastąpione elementy każdej budowy i nie tylko!

Pręty stalowe to wyroby stalowe, które obecnie są niezastąpione podczas różnego rodzaju robót budowlanych. Możemy wyróżnić kilka rodzajów prętów stalowych, które dzięki swojej uniwersalności, cechują się szerokim zastosowaniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyrobów stalowych, a szczególnie prętów i drutów stalowych, zapoznaj się z poniższym artykułem, który specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy! 

Pręty stalowe – rodzaje 

Pręty stalowe to produkty wysokiej jakości, które obecnie na rynku dostać można w wielu różnych rozmiarach. Dzięki szerokiej ofercie wyrobów stalowych w dumat.pl, każdy klient może dopasować produkt odpowiedni do jego aktualnych potrzeb. Pręty stalowe mogą posiadać od kilku do kilkuset milimetrów grubości, natomiast w przypadku długości prętów stalowych nie tak łatwo ustalić dokładne wymiary. Istnieje standardowa długość prętów stalowych i wynosi ona dwanaście metrów, jednak na rynku znaleźć możemy również wyroby stalowe jak pręty czy druty stalowe o wiele dłuższe niż wyżej wymieniony standardowy rozmiar dwunastu metrów długości. Oprócz różnych długości i grubości prętów stalowych, możemy zakupić pręty stalowe o różnym kształcie. W ten sposób klient może wybrać pręt stalowy o przekroju w kształcie:

  • koła,
  • sześciokąta,
  • prostokąta,
  • kwadratu,
  • półokręgu. 

Bardzo ważny jest również wybór prętów stalowych zgodnie z ich późniejszym przeznaczeniem, ponieważ w zależności od ich zastosowania dopasowywane są określone gatunki stali wykorzystane do stworzenia produktu. Zwróć również uwagę na sposób wykonania wybranych przez Ciebie wyrobów stalowych, ponieważ niektóre metody mogą prowadzić do trwałego odkształcenia się produktu, na skutek czego nie będą one mogły spełnić zadania, do którego zostały stworzone. 

Pręty stalowe – metody produkcji 

Istnieje kilka metod produkcji prętów stalowych, które wykorzystywane są do dziś na halach produkcyjnych. Produkcja polega na działaniu na wybrany materiał siły, która sprawia, że staje się on plastyczny. Obróbka plastyczna nie pozbawia materiału spójności i nie dochodzi do powstania pęknięć czy różnego rodzaju uszkodzeń na powierzchni materiału. Wręcz przeciwnie! Prowadzi ona do wzmocnienia wybranego do obróbki plastycznej materiału stalowego, dzięki zmianie poziomu jego plastyczności na wyższy. 

W zależności od oczekiwanych przez nas efektów końcowych, istnieje kilka metod obróbki plastycznej wyrobów stalowych. Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane do produkcji prętów stalowych metody to:

  • Ciągnięcie – metoda ta pozwala na stworzenie prętów stalowych, które cechują się dokładnymi wymiarami grubości pręta na całej jego długości. Powstałe na skutek ciągnięcia wyroby stalowe dostępne są w mniejszych szerokościach niż w przypadku prętów powstałych na skutek walcowania. Pręty ciągnione mają wysoką odporność mechaniczną. 
  • Walcowanie – pręty walcowane dostępne są w wielu rozmiarach, dzięki czemu są półproduktem, który jest idealny do dalszej obróbki. W zależności od materiałów, z których zostały wykonane pręty walcowane, wykorzystuje się je do produkcji maszyn, tulei, cylindrów czy kół zębatych, Są również odpowiednim materiałem do stworzenia zbrojeń budowlanych. 

Zobacz ofertę prętów ze stali: https://www.dumat.pl/wyroby-stalowe