Jakie czajniki elektryczne wybrać do kuchni?

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Jakie czajniki elektryczne wybrać do kuchni?

Czajnik to urządzenie bez którego trudno wyobrazić sobie kuchnię. Jak go jednak odpowiednio dobrać? Na rynku znajduje się zatrzęsienie modeli od najróżniejszych producentów. Mogłoby się wydawać, że dobranie jednego dla siebie to nic trudnego. Przy kupnie musimy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii takich jak tworzywo z jakiego jest wykonany, pojemność oraz wygląd. To właśnie im poświęcony jest nasz artykuł. Do lektury zapraszamy wszystkich, którzy dobierają właśnie sprzęty do swojego domu.

Dlaczego właśnie czajniki elektryczne?

 

Odpowiedź jest bardzo prosta. W porównaniu do swoich tradycyjnych, gazowych poprzedników, są one zdecydowanie bardziej wygodne w użytkowaniu. Chodzi przede wszystkim o czas gotowania wody, jaki w przypadku czajników elektrycznych jest zdecydowanie krótszy. Co prawda zużywają one więcej energii, jednak nie jest to aż tak odczuwalna różnica. W sklepach internetowych możemy znaleźć ich najróżniejsze modele. (Przykładem może być oferta Eldom AGD, jaką zobaczycie w tym miejscu: eldomagd.eu/kategoria/czajniki-elektryczne). Jak orientować się pośród nich? Czym kierować przy wyborze?

Tworzywo przede wszystkim

 

Najważniejsza sprawa na jaką musimy zwrócić uwagę przy kupnie czajnika to tworzywo z jakiego jest on wykonany. Wbrew wielu mitom które krążą na temat czajników i materiału użytego do ich produkcji, plastik wcale nie musi z zasady być gorszy od metalu. Jeśli mówimy „plastik” to mamy zwykle na myśli różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Niektóre z nich są lepszej, lub gorszej jakości. Te drugie zwykle znajdziemy w tanich, „chińskich” czajnikach. Czy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia? Tak, dlatego też zdecydowanie lepiej sięgać po nieco droższe modele, niż „taniochę”, jaka nie tylko szybko się zepsuje, ale może też nam zaszkodzić.

 

Metalowe garnki zapewniają nam nieco więcej spokoju o jakość wypijanej wody, jednak i one nie są pozbawione wad. Największą z nich jest przegrzewanie się „kadłuba”. Jego przypadkowe dotknięcie może nie być przyjemnym doświadczeniem. Dlatego też najlepiej szukać modeli, jakie wykonane są po części z metalu i plastiku. Zapewni nam to wodę jak najwyższej jakości, pozbawiona niebezpiecznych dla zdrowia składników, jak i komfort użytkowania czajnika.

Czajnik elektryczny 1 litr, a może większy?

 

Kolejną ważną kwestią przy wyborze czajnika jest jego pojemność. Najczęściej na rynku sprzętów gospodarstwa domowego spotykamy się z czajnikiem elektrycznym 1 litrowym, jednak bez problemu znajdziemy również te pół litrowe, jak i modele, które mieszczą prawie do 2 litrów wody. Wybór poszczególnego wariantu powinien zależeć przede wszystkim od naszych potrzeb. Jeśli wszyscy domownicy są miłośnikami herbaty to z pewnością przyda nam się duży czajnik. Do pracy, lub innych miejsc, gdzie ciepłe napoje pijemy nieco rzadziej, mogą wystarczyć standardowe litrowe, lub nawet półlitrowe modele. Zwróćmy też uwagę, czy dysponujemy odpowiednią ilością miejsca w kuchni, by zdecydować się na większy czajnik.

 

Nie zapominajmy również o mniej praktycznej kwestii, czyli wyglądzie czajnika. Jeśli zależy nam na stylistycznej harmonii w kuchni to powinniśmy go dobierać zgodnie ze stylem całego wnętrza. Dzięki temu, oraz oczywiście praktycznym kwestiom, będziemy mogli cieszyć się stylowym oraz funkcjonalnym urządzeniem.