Bezpieczeństwo pracowników w firmach budowlanych i zakładach przemysłowych

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Bezpieczeństwo pracowników w firmach budowlanych i zakładach przemysłowych

Wypadki na budowie czy w fabryce zdarzają się dziś już rzadziej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jednak nadal ich odsetek jest dość duży. Właściciele przedsiębiorstw powinni szczególnie dbać o bezpieczeństwo swoich pracowników, jeśli nie z pobudek moralnych, to dla własnych oszczędności.  Jeśli dojdzie do wypadku przy pracy pracodawca może być zobowiązany wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Pracownik może także przed sądem udowadniać, że nie zostały podjęte wszelkie wymagane środki bezpieczeństwa i dodatkowo uzyskać od firmy odszkodowanie. Brak pracownika może też utrudnić funkcjonowanie zakładu. Aby uniknąć takich konserwacji pracodawcy powinny zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników.

 

Pierwszą podstawową kwestią jest wyposażenie zakład czy plac budowy we wszystkie niezbędne elementy zapewniające bezpieczeństwo. Pracownicy pracujący na wysokościach powinni być zabezpieczeni specjalnymi uprzężami. Na budowie i w niektórych zakładach konieczne jest także dostarczenie pracownikom kasków. Jeśli branża tego wymaga ogromne znaczenie będzie też miało dostarczenie specjalnej odzieży ochronnej. Naturalnie w zakładzie powinna znajdować się dobrze oznakowana apteczka oraz sprzęt gaśniczy.

 

Niekiedy wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa może mieć też zastosowanie w zakładzie nowoczesnych technologii. Przykładem takiego rozwiązania jest handycoat. To nowoczesna technologia służąca w zakładach lakierowania puszek, która nie tylko wpływa na szybkość i jakość procesu produkcyjnego, ale handycoat ma też wpływ na bezpieczeństwo osób obsługujacych maszynę. Więcej na temat tej technologii można przeczytać tutaj http://www.hannecard.pl/media/files/HANNECARD_HandyCoat_pl.pdf.

 

Kolejnym niezwykle istotnym punktem jest zapoznanie pracowników z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Ich znajomość oraz stosowanie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadków w miejscu pracy.