Zmienne losy kominka

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Zmienne losy kominka

Historia kominków jest bardzo zawiła. Początkowo były one niezbędnym elementem każdego domu. Wówczas pod postacią paleniska służyły nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także przygotowywania potrwa. Z czasem, gdy pojawiły się inne formy ogrzewania mieszkania kominki stały się bardziej elementem dekoracyjnym, kojarzonym z luksusem i dobrobytem. Aktualnie kominki nadal uważane są za istotny element aranżacji wnętrz. Jednak w coraz mniejszym stopniu traktowane są jako dobro luksusowe.

 

Kominek do podgrzewania wody

Kominek, bowiem to nie tylko kwestia aranżacji wnętrza, to także sposób na ogrzewanie lub dogrzewanie pomieszczeń. W przypadku wkładów kominkowych zamkniętych z płaszczem wody mogą one służyć także to podgrzewania wody oraz ogrzewania innych pomieszczeń, poprzez połączenie ich z centralnym systemem ogrzewania. Stosunkowo najmniej wydajne energetycznie są wkłady kominkowe otwarte. W tym przypadku chłód, który dostaje się przewodem kominowym do pomieszczenia powoduje dużo większe ubytki ciepła, niż jest w stanie pokryć kominek tego typu.

 

Kominki a paliwo

Warto jednocześnie zauważyć, że aktualnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych rodzajów kominków. Jednym z podziałów jest tutaj podział ze względu na rodzaj zastosowanego w kominku paliwa. Można spotkać kominki drzewne, gazowe, elektryczne oraz zasilane biopaliwami. Więcej na temat rodzajów kominków można dowiedzieć się klikając w  – kominki Kraków.

 

Gdzie umieścić kominek

Niegdyś, umieszczenie kominka było zależne od położenia przewodu kominowego. Współcześnie kominek nie musi być jednak elementem ściany. Aktualnie obok tradycyjnych kominków tego typu, mamy możliwość sięgnąć po kominki wolnostojące, tak zwane kozy, a także kominki, które nie wymagają podłączenia do przewodu kominkowego, czyli kominki elektryczne i biokominki, opalane biopaliwami w postaci ciekłej lub żelowej.