Zasady stylu rustykalnego

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Zasady stylu rustykalnego

Styl rustykalny to jeden z tradycyjnych stylów aranżacji wnętrz. Są to wnętrza przytulne i ciepłe. Kojarzące się ze swobodą, wygodą, rodzinną atmosferą oraz bliskością natury. Urządzając wnętrza w tym stylu warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:

 

  1. Inspiracją do tego stylu powinny być dworki ziemiańskie z dawnych czasów lub wiejskie domki, zagubione gdzieś wśród lasów. W związku z tym duże znaczenie będą miały tutaj wykorzystywane materiały. Powinny to być naturalne materiały: drzewo, kamień oraz materiały z lnu czy wełny.
  2. Meble powinny być wykonane z drewna, jego kolor zależy od upodobań i przyjętego wyobrażenia ostatecznego wyglądu wnętrza. Meble w tych wnętrzach charakteryzuje prostota formy. Są one raczej niewysokie, natomiast mają ozdobne żłobienia.
  3. Detali ozdobnych i bibelotów w tych wnętrzach znajdziemy sporo. Zdobniczość stylu może przejawiać się w ciekawych ozdobach płytek kuchennych – dobrze oddają ten klimat niektóre kolekcje fabresa, można je znaleźć i zamówić na – https://mirad.pl/wyposazenie/fabresa/. Pojawią się tutaj także ręcznie robione serwetki, czy haftowane obrusy, bądź narzuty.
  4. W kolorystyce takich wnętrz dominują jasne barwy, można pokusić się o wykorzystanie bieli, błękitów, zielenie, brązów, motywem pojawiającym się w tych aranżacjach są także pasy. Jednym słowem wszystkie kolory ziemi będą odpowiednie dla tych wnętrz.
  5. Ponieważ takie wnętrza mają przywodzić na myśl wieś, toteż dobrze jest zadbać o dużo naturalnej roślinności w takich aranżacjach.