Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy warto?

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy warto?

Wentylacja mieszkania to niezwykle ważne zagadnienie przy budowie domu. Może się ona co prawda kojarzyć z przeciągami, zimnym powietrzem i utratą ciepła, lecz to od nas zależy, czy tak to będzie wyglądało. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła eliminuje bowiem powyższe wady wentylacji, a także oferuje szereg zalet. Jest jednak dość kosztowna. Jednak jesteśmy pewni, że warto ją przemyśleć już na etapie projektowania domu.

Na czym polega wentylacja mechaniczna?

Wiadome jest, że powietrze w mieszkaniu musi ulegać ciągłej wymianie. Może się to odbywać w sposób naturalny lub też wymuszony. Ten drugi jest właśnie nazywany wentylacją mechaniczną. Charakteryzują ją wentylatory, które skutecznie wymieniają powietrze z mieszkania na świeże, pochodzące z zewnątrz. Wentylację, gdzie napływ powietrza następuje przez wywietrzniki powietrzne w oknach lub ścianie, a jego wywiew przy pomocy wentylatora, nazywamy wentylacją mechaniczną wywiewną. Z kolei wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna charakteryzuje się dwoma wentylatorami, które wymuszają ciągły ruch powietrza. Wentylacja wyciągowa jest jednak o wiele popularniejsza. Zainstalowane w wielu pomieszczeniach wentylatory wywiewne pozwalają na skuteczną wymianę powietrza. Z kolei wentylacja nawiewno-wywiewna wymaga rozbudowanej sieci kanałów, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Z tego też powodu najczęściej montuje się centralę wentylacyjną.

Czym jest rekuperacja, czyli odzysk ciepła z wentylacji?

Centrala wentylacyjna oprócz filtrów oczyszczających wtłaczane do naszego mieszkania powietrze może także posiadać wymiennik ciepła. Jego zadaniem jest odprowadzenie ciepła od wyciąganego z naszego mieszkania powietrza. Ciepło to jest przekazywane do powietrza nawiewanego do mieszkania. Dzięki temu straty cieplne związane z wymianą powietrza są zniwelowane. To prowadzi nas do głównej zalety takiej wentylacji mieszkania, czyli oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym. 

Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

  • Stała i w pełni regulowana wymiana powietrza. 
  • Warunki zewnętrzne nie mają wpływu na wentylację. 
  • Spore oszczędności na ogrzewaniu (nawet do 50%).
  • Powietrze wtłaczane do mieszkania jest filtrowane.
  • Wysoki komfort klimatyczny we wszystkich pomieszczeniach.
  • Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła.
  • Oszczędności związane z instalacją systemów grzewczych o mniejszej mocy.

Wady wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

  • Koszty rekuperacji.
  • Możliwość awarii rekuperatora. 
  • Wysokie koszty eksploatacyjne: serwis, wymiana filtrów, zużycie prądu.
  • Spore konsekwencje finansowe błędnie zainstalowanego systemu. 

Czy warto zainstalować wentylację mechaniczną z rekuperacją?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to najbardziej zaawansowany i komfortowy system wentylacji mieszkania. Ma wiele zalet, które całkowicie deklasują pozostałe systemy wentylacyjne. Będzie więc świetny wyborem pod warunkiem, że liczymy się z wysokimi kosztami. I nie mowa tu tylko o montażu. Wentylację mechaniczną z rekuperacją należy także na bieżąco serwisować i wymieniać filtry. Jeśli tylko jesteśmy na to przygotowani, to po stokroć warto wybrać właśnie tę formę wentylacji mieszkania.