Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy warto?

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy warto?

Wentylacja mieszkania to niezwykle ważne zagadnienie przy budowie domu. Może się ona co prawda kojarzyć z przeciągami, zimnym powietrzem i utratą ciepła, lecz to od nas zależy, czy tak to będzie wyglądało. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła eliminuje bowiem powyższe wady wentylacji, a także oferuje szereg zalet. Jest jednak dość kosztowna. Jednak jesteśmy pewni, że warto ją przemyśleć już na etapie projektowania domu.

Na czym polega wentylacja mechaniczna?

Wiadome jest, że powietrze w mieszkaniu musi ulegać ciągłej wymianie. Może się to odbywać w sposób naturalny lub też wymuszony. Ten drugi jest właśnie nazywany wentylacją mechaniczną. Charakteryzują ją wentylatory, które skutecznie wymieniają powietrze z mieszkania na świeże, pochodzące z zewnątrz. Wentylację, gdzie napływ powietrza następuje przez wywietrzniki powietrzne w oknach lub ścianie, a jego wywiew przy pomocy wentylatora, nazywamy wentylacją mechaniczną wywiewną. Z kolei wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna charakteryzuje się dwoma wentylatorami, które wymuszają ciągły ruch powietrza. Wentylacja wyciągowa jest jednak o wiele popularniejsza. Zainstalowane w wielu pomieszczeniach wentylatory wywiewne pozwalają na skuteczną wymianę powietrza. Z kolei wentylacja nawiewno-wywiewna wymaga rozbudowanej sieci kanałów, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Z tego też powodu najczęściej montuje się centralę wentylacyjną.

Czym jest rekuperacja, czyli odzysk ciepła z wentylacji?

Centrala wentylacyjna oprócz filtrów oczyszczających wtłaczane do naszego mieszkania powietrze może także posiadać wymiennik ciepła. Jego zadaniem jest odprowadzenie ciepła od wyciąganego z naszego mieszkania powietrza. Ciepło to jest przekazywane do powietrza nawiewanego do mieszkania. Dzięki temu straty cieplne związane z wymianą powietrza są zniwelowane. To prowadzi nas do głównej zalety takiej wentylacji mieszkania, czyli oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym. 

Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

 • Stała i w pełni regulowana wymiana powietrza. 
 • Warunki zewnętrzne nie mają wpływu na wentylację. 
 • Spore oszczędności na ogrzewaniu (nawet do 50%).
 • Powietrze wtłaczane do mieszkania jest filtrowane.
 • Wysoki komfort klimatyczny we wszystkich pomieszczeniach.
 • Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła.
 • Oszczędności związane z instalacją systemów grzewczych o mniejszej mocy.

Wady wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

 • Koszty rekuperacji.
 • Możliwość awarii rekuperatora. 
 • Wysokie koszty eksploatacyjne: serwis, wymiana filtrów, zużycie prądu.
 • Spore konsekwencje finansowe błędnie zainstalowanego systemu. 

Czy warto zainstalować wentylację mechaniczną z rekuperacją?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to najbardziej zaawansowany i komfortowy system wentylacji mieszkania. Ma wiele zalet, które całkowicie deklasują pozostałe systemy wentylacyjne. Będzie więc świetny wyborem pod warunkiem, że liczymy się z wysokimi kosztami. I nie mowa tu tylko o montażu. Wentylację mechaniczną z rekuperacją należy także na bieżąco serwisować i wymieniać filtry. Jeśli tylko jesteśmy na to przygotowani, to po stokroć warto wybrać właśnie tę formę wentylacji mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *