Przygotowanie obejścia przed zimą

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Przygotowanie obejścia przed zimą

Zima zbliża się nieubłaganie – jak co roku. Nie bądźmy, więc jak drogowcy i nie dajmy się jej zaskoczyć. Odpowiednie przygotowanie ogrodu i obejścia domu sprawi, że wiosną nasze przydomowe trawniki będą pięknie się zieleniły od pierwszych chwil, gdy dotrą do nich promienie wiosennego słońca. Oto kilka podstawowych czynności jakie należy wykonać jesienią, aby mieć pewność, że wiosną ogród będzie pełen życia.

Koszenie trawnika

Koszenie trawy jesienią? Przecież ona już wtedy nie rośnie. Takie myślenie dominuje wśród wielu właścicieli trawników. Rzeczywiście trawa jesienią pozostaje o wiele krótsza niż wiosną czy latem. Jednak jeśli przysypie ją śnieg, to dłuższe źdźbła ugną się w kierunku ziemi, zaczną gnić, a w miejscu gdzie leżały wiosną będziemy obserwować żółte, lub rdzawe plamy na trawniku. Dlatego, aby uniknąć takiej sytuacji warto przed zimą skosić trawnik.

 

Zabezpieczenie delikatnych roślin

Zima to trudny okres dla niektórych roślin. Część sadzonych w naszych ogródkach drzew i krzewów źle znosi mrozy i może obumrzeć pod wpływem niskiej temperatury. Dlatego zanim nadejdzie zima należy jest zabezpieczyć zabezpieczając przed chłodem słomą lub otuliną. Jednak pamiętajmy, że należy to zrobić dopiero, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej -5ºC, w przeciwnym razie otulenie roślin może pobudzić ich wzrost.

 

Konserwacja odśnieżarki

Jeśli nie masz jeszcze odśnieżarki to przed zimą warto przemyśleć jej zakup. Jest to urządzenie elektryczne lub spalinowe. które zbiera śnieg za pomocą wirnika, a następnie wyrzuca go na pewną odległość w wybranym kierunku. Dzięki temu bez trudu odśnieżysz podjazd i nie będziesz mieć problemu z wyjazdem samochodem, nawet przy dużych opadach śniegu. Więcej na temat budowy tych maszyn można przeczytać tutaj – jaki silnik do odśnieżarki. Jeśli masz już odśnieżarkę warto sprawdzić jej stan techniczny oraz zatroszczyć się o odpowiednie nasmarowanie części mechanicznych, które tego wymagają. Konserwacja jesienią zapewni sprawność urządzenia przez całą zimę.