Nowoczesne sofy – czym są we współczesnym designie?

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Nowoczesne sofy – czym są we współczesnym designie?

Popularne ostatnio nazewnictwo traktujące o nowoczesnej sztuce, nowoczesnych stylach w projektowaniu i aranżacji wnętrz, czy nowoczesnych meblach, niejednokrotnie wprowadza nas w zakłopotanie. Zdarza się, że „nowoczesnymi” nazywamy rzeczy, które nie są dla nas do końca zrozumiałe. Czym jest więc styl nowoczesny w dzisiejszym projektowaniu i czym się charakteryzuje? Co wspólnego z nim mają nowoczesne sofy?

 

NOWOCZESNY WCZORAJ I DZIŚ

 

Termin „nowoczesny” w języku polskim oznacza „współczesny, charakterystyczny dla danych czasów”, a także postępowy. Jego odpowiednik „modern” wywodzący się z łaciny, znany pod różnymi formami w innych językach jest bardziej popularny, choć używanie go do określania XX wiecznej sztuki i designu, może być nieco mylące. Modernizm był raczej umownym terminem na sztukę lat 60-70 XIX wieku, a w architekturze traktowano go jako ogólne określenie prądów obecnych w budownictwie i projektowaniu w latach 1918-1975, stawiających funkcjonalność w centrum głównych zainteresowań. Do jego rozwoju przyczyniła się postać Waltera Gropiusa i jego słynnej szkoły Bauhaus. Wiele z założeń modernizmu przeszło do stylu nowoczesnego we współczesnym rozumieniu, m.in. przejrzystość, prostota formy, poszanowanie przestrzeni kosztem przesadnej dekoracyjności. Zostawiając jednak historyczne aspekty formowania się stylu nowoczesnego, przejdźmy do jego krótkiej charakterystyki. Jak interpretowany jest on przez projektantów wnętrz i mebli, a w szczególności nowoczesnych sof?

 

NOWOCZESNE WNĘTRZA,  NOWOCZESNE SOFY

 

Wspomniana przestrzeń stanowi tu ważny punkt odniesienia – wnętrza nowoczesne cechuje głównie prostota, oszczędność ornamentów i dekoracji. Przestrzeń ta, często otwarta, wyznaczana jest przez umowne podziały geometryczne, osie ułożone zgodnie z zasadami ergonomii. Kosztem dekoracji dużą uwagę przywiązuje się do jakości materiałów – można wyróżnić kilka najbardziej popularnych: szkoło, beton, metal, dobrej jakości naturalne drewno, a także tworzywa sztuczne. Wszystkie te założenia znalazły swoje odzwierciedlenie w projektowaniu mebli, szczególnie sof nowoczesnych. Na ryku wnętrzarskim można znaleźć wiele sklepów specjalizujących się w produkcji tego typu mebli, jak np. sklep Vero, którego ofertę zobaczycie pod poniższym adresem: www.vero.pl/nowoczesne-sofy. Geometryczne narożniki, wykonane z najlepszej jakości materiałów, są zarazem lekkie w odbiorze, głównie za sprawą stonowanej kolorystyki i oszczędności deseni, haftów, zdobień i pikowań – choć i od tej reguły zdarzają się wyjątki. Nie można tu oczywiście zapomnieć o najważniejszej zasadzie nowoczesności, czyli funkcjonalności.

 

NOWOCZESNY CZYLI WYGODNY

 

Sofy nowoczesne są więc pełne ciekawych rozwiązań, które pozytywnie wpływają na komfort ich użytkowania. Szeroka gama schowków, podłokietników, zagłówków czy oparć z funkcją regulacji sprawia, że są nie tylko piękne w swej prostocie ale i wygodne. Dzięki swojemu ponadczasowemu designowi pięknie prezentują się  nie tylko w nowoczesnych wnętrzach ale i w ich bardziej odważnej odsłonie – eklektycznych przestrzeniach łączących stare z nowym, nierzadko stosujących kolor jako łącznik.

Nie zapominajmy, że monochromatyczne, stonowane barwy i proste, geometryczne kształty nie muszą oznaczać monotonii. Zestawienie ich z mocnymi dodatkami zgodnymi z preferencjami właściciela, będzie ich świetnym dopełnieniem a zarazem sprawi, że wnętrze to będzie miało nietypowy, oryginalny charakter.