Lekkie, spęczniałe, gliniane kuleczki – czym jest keramzyt?

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Lekkie, spęczniałe, gliniane kuleczki – czym jest keramzyt?

LECA to skrót od angielskich słów Lightweight Expanded Clay Aggregate, co w polskim tłumaczeniu oznacza lekkie, spęczniałe, gliniane kuleczki. Słowa te są bardzo dokładnym opisem keramzytu, który od wielu lat wykorzystywany jest przede wszystkim w pracach ogrodowych, budowlanych i remontowych. Keramzyt powstaje na skutek obróbki termicznej gliny ilastej, która w Polsce wydobywana jest w północnej części kraju. Jak powstają kulki keramzytowe? Jakie są właściwości keramzytu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w poniższym artykule!

Wypalanie gliny ilastej – proces produkcji keramzytu

Powiedzieliśmy już, że keramzyt powstaje na skutek poddania gliny ilastej wysokiej temperaturze. Jest to bardzo skrócony opis procesu, który musi przejść wydobyty surowiec w celu przemiany w spęczniałe, gliniane kuleczki. Cały proces rozpoczyna się od leżakowania wydobytej gliny przez około trzy tygodnie. Podczas leżakowania glina ilasta jest podlewana, a większe kawałki zostają rozwałkowane. Tak przygotowany surowiec poddawany jest wypaleniu w temperaturze około tysiąca dwustu stopni Celsjusza. Kuleczki keramzytowe podczas wypalania powiększają się, nawet kilkukrotnie. Proces zakończony jest uzyskaniem kuleczek keramzytowych o średnicy od dwóch do dwudziestu milimetrów, które mogą być wykorzystane według potrzeb klientów.

Właściwości keramzytu – najważniejsze informacje

Właściwości keramzytu porównywane są do właściwości styropianu. Warto jednak wiedzieć, że keramzyt posiada o wiele więcej zalet i w ostatnim czasie stał się jego zamiennikiem. Do najważniejszych cech keramzytu możemy zaliczyć:

  • odporność na wysokie temperatury – keramzytowe kuleczki nie zmieniają swoich rozmiarów i właściwości na skutek działania wysokich temperatur,
  • bezpieczny dla otoczenia – keramzyt nie wydziela żadnych szkodliwych substancji czy gazów chemicznych,
  • odporny na działanie grzybów – keramzyt nie jest lubianym materiałem przez grzyby, pleśnie, a nawet gryzonie i owady.

Keramzyt jest więc bezpiecznym i niezwykle trwałym materiałem wykorzystywanym na wiele różnych sposobów.

Zapoznaj się z ofertą https://leca.pl/.