Jakie kominki w Krakowie są najczęściej wybierane jako źródła ogrzewania?

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Jakie kominki w Krakowie są najczęściej wybierane jako źródła ogrzewania?

Jednym z województw, które najbardziej mierzą się ze smogiem, jest Małopolska. Kraków jako jej stolica, posiada prawie najbardziej zanieczyszczone powietrze w całym kraju. W opinii publicznej panuje często dyskusja, że wszystkie konwencjonalne źródła energii są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Jaka jest prawda? Które kominki w Krakowie są najczęściej wybierane przez inwestorów?

Ogrzewanie a stan powietrza w Polsce i Krakowie

Polska należy do jednych z państw Unii Europejskiej, które zmagają się z największym smogiem. Kraków jest siódmym, najbardziej zanieczyszczonym pod względem powietrza miastem w naszym kraju – wyprzedził go jedynie Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno oraz Sucha Beskidzka. Oprócz tego ostatniego, inne miasta z Małopolski także znalazły się w ścisłej czołówce – jest to Skawina, Nowy Sącz, Niepołomice, Tuchów czy Wadowice.

Dzieje się tak, ponieważ ogrzewanie jest w Polsce wciąż postrzegane jako czynnik najbardziej obciążający domowy budżet. Dlatego też Polacy często stosują półśrodki lub niesprawdzone rozwiązania, które jednak nie są przyjazne dla środowiska naturalnego. Spalanie najtańszego węgla kamiennego i drewna lub też materiałów niedozwolonych do spalania czy nawet śmieci, w połączeniu z brakiem regularnych przeglądów i prac serwisowych, takich jak czyszczenie kominów oraz przewodów dymowych w większości gospodarstw domowych, daje katastrofalne skutki, które odczuwamy wszyscy głównie w sezonie jesienno-zimowym.

Czy kominki tradycyjne są ekologiczne?

Kominki tradycyjne są, także w Krakowie, jednymi z najczęściej wybieranych. Wynika to z wieloletniej tradycji w ich używaniu, a także różnymi możliwościami aranżacyjnymi i wyjątkową atmosferą, którą wprowadzają do wnętrz. Można także miło i klimatycznie spędzić przy nich czas ze swoją rodziną, siedząc wspólnie przy ogniu w mroźne, zimowe wieczory np. Jotul Harmony 18.

Inwestorzy są jednak nie świadomi tego, jak bardzo nieekologiczne rozwiązanie stosują w swoim domu. Materiały spalane w tradycyjnym kominku rocznie wytwarzają nawet kilka kilogramów szkodliwych pyłów, które są emitowane do atmosfery! W znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania smogu.

Czy jest jakaś alternatywa?

Ogrzewając swój dom, póki co nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania powstawania szkodliwych dla środowiska substancji. Alternatywą są jednak kominki gazowe, które ze względu na swoją stosunkowo niską cenę, łatwość w użyciu, a także ekologię są coraz częściej wybierane w Polsce, a w szczególności w Krakowie, który stał się siedzibą wielu firm, mających je w swojej ofercie. Powoli, ale sukcesywnie rośnie świadomość społeczna, że kominki gazowe wytwarzają rocznie jedynie pół grama szkodliwych pyłów emitowanych do atmosfery, a nie kilka kilogramów, tak jak te tradycyjne.

Gazowe kominki w Krakowie, ale także w każdym innym mieście w Polsce, powinny być więc najczęściej wybieranym konwencjonalnym źródłem energii.