Firma za granicą- jak najłatwiej założyć spółkę w Hiszpanii?

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Firma za granicą- jak najłatwiej założyć spółkę w Hiszpanii?

Rejestracja spółki na terenie Hiszpanii daje możliwość prowadzenia firmy razem ze wspólnikami, ale też- jeśli zajdzie taka konieczność- spółkę można zarejestrować w pojedynkę. Taki sposób prowadzenia biznesu jest alternatywą dla jednoosobowej działalności gospodarczej- zdecydowanie najprostszego sposobu na to, jak stać się przedsiębiorcą i zacząć działać na rynku. Warto jednak mieć świadomość tego, że rejestracja spółki najczęściej oznacza konieczność sprostania znacznie większej liczbie formalności. W praktyce- nie ma się czego obawiać, gdyż podążając za procedurą można to zrobić naprawdę szybko i sprawnie.

Wybór odpowiedniej osobowości prawnej

Zakładanie spółki poprzedza decyzja o tym, jakiego rodzaju ma to być spółka. Przewidziane przez hiszpańskie prawo rozwiązania to spółki kapitałowe oraz osobowe. To, co przede wszystkim je różnicuje to fakt, że w przypadku spółek kapitałowych odpowiedzialność wspólników za losy spółki wynosi dokładnie tyle, ile wniesiony do niej kapitał. Majątki odrębne nie mają tutaj znaczenia. W przypadku spółek osobowych sytuacja jest całkowicie odwrotna. Tutaj uczestnicy spółki odpowiadają całym swoim majątkiem i jest to też odpowiedzialność personalna. Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym typem spółki w Hiszpanii jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak w praktyce wygląda zakładanie spółki, od czego zacząć i czy warto korzystać z doradztwa biznesowego już tam na miejscu?

Numer NIE, nazwa spółki i akt założycielski nowego podmiotu

Chcąc wykonać jakiekolwiek operacje urzędowe w Hiszpanii trzeba zacząć od wyrobienia sobie numeru NIE, który identyfikuje cudzoziemców na terenie tego kraju. Nie jest to skomplikowana procedura, a wyrobienie tego numeru można wnioskować na dowolnym posterunku policji lub w konsulacie.

Wstępem do rejestracji spółki jest nie tylko przemyślenie jej składu, ale też tego, jak nasza firma w Hiszpanii będzie miała się nazywać. Mając już nazwę należy uzyskać z urzędu potwierdzenie, że wymyślona przez nas nazwa jest wolna i możliwa do zarejestrowania. Konieczne jest też założenie specjalnego konta bankowego dla nowego podmiotu, gdzie zostanie wpłacona kwota minimalnego, wymaganego kapitału początkowego w wysokości około 3000 euro.

Zakładanie spółki w dużej mierze odbywa się u notariusza, gdzie ustalany jest statut spółki oraz podpisywany i potwierdzany jest jej akt założycielski. W tych dokumentach ustala się najistotniejsze kwestie, takie jak chociażby wysokość udziałów każdego ze wspólników oraz to, w jaki sposób w spółce będzie się podejmowało decyzje. Spółkę trzeba będzie jeszcze zarejestrować w urzędzie i zgłosić podmiot jako płatnika VAT. Wszyscy uczestnicy spółki będą też musieli zgłosić się do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego. Doradztwo biznesowe na start jest nieocenionym wsparciem dla osób, które słabo orientują się w hiszpańskim ustawodawstwie.

Wariant „nowe przedsiębiorstwo

Ze względu na fakt, że to właśnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszym rodzajem spółki w Hiszpanii, przewidziano jej uproszczony wariant o nazwie „nowe przedsiębiorstwo”. W tym wariancie wszelkie procedury uproszczono, skrócony został także czas oczekiwania na odpowiedzi z urzędów. Taka możliwość ma zachęcić potencjalnych przedsiębiorców do rejestracji nowej firmy w kraju.