Diagnostyka i konserwacja maszyn

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Diagnostyka i konserwacja maszyn

Regularna diagnostyka stanu technicznego maszyn niesie ze sobą naprawdę duże korzyści, chociaż czasem wydaje się, że w przemyśle czy w zakładach produkcyjnych trudno znaleźć na nią czas. A jednak, kontrola stanu technicznego maszyn jest bardzo ważna. Pozwala na czas wychwycić zużycie różnego rodzaju elementów i w odpowiednim momencie poddać je naprawie lub regeneracji. Dzięki temu skutecznie można zapobiegać przestojom w firmie, które zazwyczaj generują spore straty. Jeśli nie do końca umiemy ocenić, czy dane elementy wymagają już interwencji, najlepiej skierować swoje kroki do specjalistów.

Firmą, która od lat zajmuje się produkcją różnych wyrobów gumowych jest chociażby Grupa Hannecard. Wykwalifikowany pracownik takiego przedsiębiorstwa może nie tylko dokonać szczegółowych oględzin i pomiarów, ale może też przeprowadzić analizę profilu zużycia danego elementu. To także szansa na to, aby zaczerpnąć specjalistycznej wiedzy związanej z najnowocześniejszymi rozwiązaniami w branży. Jeśli bowiem mamy i tak poddawać dane części regeneracji- można zastanowić się nad rozwiązaniami bardziej efektywnymi, które mogą poprawić wydajność produkcji.

 

W jaki sposób regenerować części wałków i walców?

 

Sposób regeneracji zależy od stopnia ich zużycia. Standardowo to, co na pewno można zrobić to pokryć je całkiem nową powłoką, a więc mieszanką o odpowiednich właściwościach. Istnieje przynajmniej kilka różnych typów takich powłok, gdzie do najpopularniejszych należą te na bazie gumy, powłoki poliuretanowe, kompozytowe oraz metaliczne. Każda z tych powłok ma inne cechy charakterystyczne, dodatkowo można też uzyskać powłoki o specjalnych właściwościach. Dzięki odpowiednim modyfikacjom można zyskać mieszanki o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej, odporności na duże ciężary, a także takie powłoki, które mają określoną chropowatość, która zbyt szybko nie ulega starciu. Powłoka może też mieć właściwości antystatyczne lub też może być dedykowana do tego, aby mogła mieć kontakt z żywnością. Specjalne technologie produkcji mogą być zarezerwowane dla konkretnych branż- na przykład dla drukarni i przemysłu papierniczego. Końcowym elementem obróbki zazwyczaj jest szlifowanie wałków. Dzięki temu procesowi zyskują one odpowiednio gładką powierzchnię oraz pożądany kształt. Dodatkowo, dzięki oszlifowaniu, mogą pracować wydajniej, a także zwiększa się ich trwałość i wytrzymałość. Niekoniecznie musimy decydować się na pokrywanie wałków nową mieszanką- czasem wystarczający okazuje się sam proces szlifowania.