Aranżacje wnętrz – jakie płytki wybrać do kuchni?

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

Aranżacje wnętrz – jakie płytki wybrać do kuchni?

Wybór odpowiednich płytek do kuchni nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które nie zajmują się aranżacją wnętrz na co dzień. Istnieje wiele różnych rodzajów płytek i może być trudno określić, które z nich będą najlepiej odpowiadać potrzebom Twoim oraz pozostałych domowników. Należy dokładnie przemyśleć wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na nasz wybór, a co za tym idzie efekty remontu czy przebudowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się na co zwrócić uwagę i jakie płytki wybrać do kuchni, zapoznaj się z naszym poniższym artykułem!

 

Płytki podłogowe w kuchni – z połyskiem czy matowe?

Kuchnia to miejsce, które powinno być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne, dzięki czemu będziemy mogli zająć się przygotowaniem posiłków w komfortowy sposób. Za wygląd, ale też funkcjonalność kuchni, odpowiadają nie tylko meble, ale także płytki do kuchni, dzięki którym możemy bezpiecznie poruszać się po pomieszczeniu. Kuchnia, a dokładniej mówiąc blaty, szafki czy płytki do kuchni, są każdego dnia narażone na różnego rodzaju uszkodzenia powstałe najczęściej na skutek wysokich temperatur czy ostrych narzędzi. W przypadku płytek podłogowych należy dokładnie przemyśleć jakie płytki wybrać do kuchni, ponieważ odpowiedni rodzaj płytek może ochronić nas, nawet przed nieplanowanym upadkiem. Płytki do kuchni powinny cechować się odpowiednim stopniem twardości, a do tego powinny być one łatwe do utrzymania w czystości. Wybór płytek podłogowych do kuchni powinien być uzależniony nie tylko od materiałów wysokiej jakości, ale od naszych indywidualnych potrzeb oraz poczucia stylu.

 

Jeśli więc zależy nam na bardziej naturalnym wyglądzie naszej kuchni, warto postawić na płytki o matowym wykończeniu np. płytki ceramiczne. Choć płytki z połyskiem również cieszą się popularnością wśród klientów, którzy zdecydowali się na remont kuchni. Obecnie jednak większość modeli płytek dostępna jest zarówno w wykończeniu matowym, jak i z połyskiem, dzięki czemu bez względu na to, czego potrzebujemy do naszej kuchni, możemy mieć to wszystko w dopasowanej do naszych predyspozycji wersji.

 

Płytki ścienne w kuchni – jak dokonać odpowiedniego zakupu?

Oczywiście, kuchnia nie jest w pełni skończona bez doboru płytek ściennych, dzięki którym nasze pomieszczenie, nabiera całkowicie nowego wyglądu. Płytki ścienne pełnią funkcję nie tylko estetyczną, ale także ochronną. Każdy domowy kucharz doskonale wie, że podczas gotowania dochodzi do różnych zachlapań, na skutek których bardzo łatwo o zaplamienie ścian, zwłaszcza w okolicach kuchenki gazowej. Dlatego też, płytki do kuchni powinny znaleźć się również na powierzchni ścian pomieszczenia. Płytki ścienne są nieco cieńsze oraz lżejsze niż płytki podłogowe, dzięki czemu bez problemu mogą się one utrzymać na powierzchni ścian. Zastanawiając się jakie płytki wybrać do kuchni, musimy zwrócić uwagę na stopień nasiąkliwości. Istnieją trzy klasy nasiąkliwości – klasa niska, średnia i wysoka. Choć kuchnia narażona jest na parę wodną, w przeciwieństwie niż w łazience, nadadzą się płytki o średniej klasie nasiąkliwości.

 

Jak widać, wybór płytek do kuchni nie jest łatwym zadaniem, który powinien zostać dokładnie przemyślany zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.