3 sposoby na aranżację salonu

piękne rzeczy muszą mieć piękną formę

3 sposoby na aranżację salonu

Salon to w większości mieszkań miejsce odpoczynku, spędzania czasu w rodzinnym gronie, ale także podejmowania gości. Właśnie z tego powodu aranżacja salonu powinna z jednej strony czynić go pomieszczeniem reprezentacyjnym, z drugiej jednak zapewniać komfort mieszkańcom. Jak to osiągnąć? Oto trzy pomysły jak urządzić salon.

Salon w stylu shabby chic

Styl shabby chic zakłada wykorzystanie w aranżacji starych lub specjalnie postarzonych mebli. Salon w tym stylu może odnosić się do aranżacji XVIII wiecznych arystokratycznych salonów. Urządzony w bieli, jasnobłękitnym i rożowym kolorze. Meble stylizowane na tamte czasy w centrum aranżacji kominek. Pomieszczenie podzielone jest na dwie strefy. Pierwsza w wykuszu okiennym składa się z mini saloniku z kanapą, stolikiem kawowym i wygodnymi fotelami. Meble mają biały kolor natomiast tapicerka jest w kolorze jasnoniebieskim. Druga po przeciwnej stronie to część jadalna, która mieszkańcom może służyć także jako miejsce pracy. Salon ozdabiają zwiewne tiulowe zasłony, wazony z kwiatami i kryształowe żyrandole. Ściany w białym kolorze, podłoga wykonana z jasnego drewna. Na środku przed kominkiem leży puchaty dywan oraz stos poduszek, na których można wygodnie usiąść.

Nowoczesny salon z owocową nutą

W tym nowoczesnym salonie ściany mają szary kolor, sufit jest biały, a podłoga wykonana z ciemnego, nie ma czarnego drewna. Centralnym punktem jest telewizor zwieszony na ścianie. Na przeciw niego stoi szklany, prosty w bryle kawowy stolik z metalowymi elementami. Za stolikiem miejsce znalazł obszerny, szary narożnik. Obok narożnika stoi duży, głęboki, obrotowy fotel bez podłokietników w kolorze intensywnej, dojrzałej wiśni. Na ścianach znajdują się zdjęcia w wiśniowych ramkach. Poduszki na narożniku mają kolor szary, biały, czarny i wiśniowy. Wiśniowy jest też regał na książki, obok którego stoi biurko z białym blatem i metalowymi nogami oraz szary fotel komputerowy. Na biurku leży czarny laptop.

Klasyka w najlepszym wydaniu

Ten okrągły salon został urządzony w klasycznym stylu. Na ścianach dostrzec można czarny marmur, dla którego oprawę stanowi grube marmurowe listy biegnące przy suficie i podłodze. Białym marmurem wyłożone są też otwory drzwiowe i okienne. Z tego materiału zrobiony jest też kominek. Podłoga wykonana jest z drewnianych desek w brązowym kolorze ze złotym odcieniem. W oknach wiszą ciemne, drapowane kotary w kolorze oliwkowym z deseniem w złote liście oraz ażurowe firanki. W centrum pokoju ustawiono białą, niską, okrągłą ławę na profilowanych, ludwikowskich nóżkach. Ustawione naprzeciw siebie i oddzielone ławą cztery fotele mają ciemnoszarą, pikowaną tapicerkę wykonano z pluszu i białe ludwikowskie nóżki. Podłogę pomiędzy fotelami zaściela czarny dywan o długim włosiu. Pod ścianami stoją postumenty stylizowane na kolumny greckie, na których ustawiono wazony z kwiatami.

Oto przykłady trzech zupełnie różnych aranżacji salonu. Różnią się one nie tylko stylem, ale także przeznaczeniem. Dwa pierwsze to miejsca podejmowania gości i spędzania czasu z rodziną, drugi pełni funkcję wyłącznie reprezentacyjną. Inne aranżacje znajdziesz tutaj.